KADINDIR, SUSMUŞSA VAZGEÇMİŞ OLAN!

Kadın konuşur, konuşur, konuşur…Ta ki karşısındaki adamdan kendisini anlamadığını görene, kendisini istemediğini ve de hepten ilgisiz bırakıldığını hissedene dek konuşur kadın…

Konuşur çünkü sevmiştir, konuşur çünkü vazgeçmek istemiyordur, konuşur çünkü sonradan pişman olacağı bir şeyi yapmış olmayı istemez, konuşur çünkü kadın ne istediğini bildiği gibi, ne istemediğini de çok iyi bilir.

 Kadındır bu, kim bilir neler yaşamıştır da vazgeçmenin bir o kadar kolay olduğu yerde, tercihini vazgeçmemekten yana kullanmak ister her seferinde. Kadındır bu, ne istediğini bilmeyen erkeği kısa zamanda anlar ve usulca yol verir sessizliğini bozmayarak. Kadındır bu, değerli hissettireni O’nun tahmin edemeyeceğinden çok fazla sever, değersiz hissettireni de bir kalemde siler atar. Kadındır bu, bilir kendisi de dahil hiç kimsenin bulunmaz hint kumaşı olmadığını, vakti gelmişse yol verilmesi gerektiğini. Kadındır bu, anadır, candır, canandır, nefestir nefes olabilene, elini tutup da bırakmayana…

Kadındır, verilen vaatlerin yerine gelmediğini, sözlerin hep boş olduğunu görüp de, karşısındakine ayrılacak en değerli şeyin, yani zamanın olmadığını gören. Kadındır, elini yarı yolda bırakıp da gideni bir kalemde silip atan. Kadındır, ilgisizliğe hiç tahammülü olmayan ve ilgisiz bırakıldığını hissettiği an arkasına dönüp bakmadan giden. Kadındır, her daim mert olan, dik duran, hep bildiğini okuyan.

Kadındır, bir adıma on adımla yanıt veren, sıcaklık gördüğünde yangınla karşılık veren, soğukluk hissettiğinde ortadan kaybolan, kutupları hissettiren.

Kadındır, her mücadelenin sonunda verdiği emekten dolayı kaybetmenin ya da çekip gitmenin pişmanlığını yaşamayıp da, yeniden yeni mücadelelere açık olabilen ve o gücü kendinde bulan.

Kadındır, Yaradan’ın verdiği zekayı doğru kullandığında hep güçlü kalabilen ve her türlü olumsuz koşulda kendini ezdirmeyen.

Kadındır, erkeğin kendinden daha zayıf ve aptal olarak gördüğü ama ezmek, bulaşmak istediğinde ise nasıl bir sert kayaya çarptığı…

Kadındır, eksik etek olarak görülen, saçı uzun ama aklı kısa olarak nitelendirilen, fakat iş ciddiye geldiğinde kimin ne olduğunu en muhteşem haliyle gösterebilen.

Kadındır, her daim her koşulda duruşu olan, ezmek isteyenlere inat sahip olduğu kalkanı olan…

Kadındır, her düştüğünde, her canı yandığında yeniden ayağa kalkabilen, küllerinden yeniden doğabilen ve yoluna devam edebilen…

Kadındır, o ezmek isteyenlerin bile anası olduğu, hakkını ödeyemeyeceği mübarek insan. Kadındır, erkeğin her daim muhtaç olduğu…

Eğer aklı, zekayı, gücü, samimiyeti, saygıyı, sadakati, mertliği, mahareti, uyumu, anlayışı, sevgiyi, aşkı, inancı, yüreği güzelini bulduğunuz kadınlar varsa onları asla SUSTURMAYIN… Emin olun ki kaybeden susmuş bir kadın olmaz hiçbir zaman.

Susturmayın kadınlarınızı, sonra konuşturmak isteseniz de konuşacak bir kadın bulamazsınız karşınızda. Çünkü vazgeçmek istemeyen kadın konuşur ama susmuş bir kadını da bir daha asla konuşturamazsınız.

Kıymetlileriniz olan kadınlarınıza sahip çıkmanız, ellerini bırakmamanız, bir verdiğinizde on alıp huzur bulmanız, mutlu olmanız dileğimle, konuşan kadınlarınızla konuşarak, aşkla, sevgiyle kalın… 🙂

KADINDIR, SUSMUŞSA VAZGEÇMİŞ OLAN!” için 6 yorum

 • Ocak 28, 2019 tarihinde, saat 1:39 pm
  Permalink

  güzel bir yazı.. ellerinize, kaleminize sağlık nesrin hanım…

  Yanıtla
 • Şubat 13, 2019 tarihinde, saat 9:50 am
  Permalink

  Kadına değer veren toplumların Bilim ve teknoloji de ilerlediğini değer vermeyen toplumların gerilediğini açık net olarak görüyoruz.
  Toplumsal aydınlanmaya katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

  Yanıtla
 • Ağustos 14, 2019 tarihinde, saat 9:35 pm
  Permalink

  Kadın bu kadar güzel anlatılabilir

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir